Krwawnik pospolity i jego właściwości lecznicze

Rośliny lecznicze

Krwawnik pospolity i jego właściwości lecznicze

krwawnik

Krwawnik pospolity to niezwykła roślina o wielu właściwościach i ciekawej historii. Właściwości lecznicze tej wyjątkowej rośliny były opisywane przez starożytnych botaników oraz lekarzy.
krwawnik

Krwawnik pospolity pod innymi nazwami występuje jako Twardziec, Złotnica, Kruownik, Krwawnica, Krfawczyk, Zeniszeń, Pokrętnik czy Krzewnik. Nazwa łacińska tej wyjątkowej rośliny to Achillea millefolium. Pierwszy człon Achillea nawiązuje do greckiego bohatera Achillesa, który podczas wojny trojańskiej oczyszczał rany i tamował krwawienie swoim żołnierzom właśnie tą rośliną. Millefolium nawiązuje do bardzo dużej ilości liści, którą posiada. Krwawnik jest niewielką wieloletnią byliną osiągającą wzrost do 80 cm. Rośnie dosłownie wszędzie i jest rozpowszechniony na całą Europę. Podobnie jak Pokrzywa postrzegany przez niektórych jako chwast. Znany od zarania dziejów w medycynie i wielu kulturach.

Druidzi używali go do przepowiadania pogody, a zawieszony nad drzwiami miał chronić domostwo przed chorobami.

SPIS TREŚCI


Krwawnik – co zbieramy?

 • Ziele,
 • Kwiat.

Jako surowiec leczniczy zbieramy całą górną część rośliny. Niektórzy zbierają tylko kwiaty. Roślinę zbieramy na początku i w trakcie jej kwitnienia w słoneczne, ciepłe dni.


Krwawnik – jak działa?

 • Zmniejsza i hamuje drobne krwawienia,
 • Pobudza łaknienie,
 • Pobudza trawienie,
 • Obniża ciśnienie krwi,
 • Działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych,
 • Moczopędnie,
 • Wiatropędnie,
 • Przeciwzapalnie,
 • Ściągająco,
 • Napotnie,
 • Przeciwbólowe,
 • Rozkurczowe,
 • Antyseptycznie.

Ponadto młode listki Krwawnika zjadano na wiosnę w celu wzmocnienia i odtrucia organizmu. Uznawano,
że Krwawnik skutecznie wspomaga zwalczyć gruźlicę oraz blednicę u kobiet, a siekany podawano zwierzętom,
by pozbyć się pasożytów z układu pokarmowego. Krwawnik jest uznawany za ziele na kobiece dolegliwości, ponieważ reguluje cykl menstruacyjny, a także łagodzi utrapienia związane z miesiączkami.

U doktora Henryka Rożańskiego, możemy znaleźć informację dotyczącą porównania Krwawnika do Rumianku https://rozanski.li/343/herba-millefolii-ziele-krwawnika-jako-amaro-aromatica/

Już w XIX wieku wiedziano, że krwawnik działa podobnie jak rumianek i surowce te mogą się zastępować nawzajem. Zauważono jednak, że krwawnik oddziałuje silniej stymulująco na procesy trawienne, pobudza wydzielanie soków, poprawia strawianie; natomiast rumianek silniej oddziałuje uspokajająco na układ nerwowy. Oba surowce działają rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Krwawnik – przeciwwskazania

Krwawnik mimo, że leczy to również może zaszkodzić. I przeciwwskazania czy skutki uboczne, we wszystkich roślinach leczniczych musimy brać pod uwagę. Alergicy na rośliny z rodziny Astrowatych powinny unikać tej rośliny, nie zaleca się przyjmowania Krwawnika kobietom w ciąży, gdyż może to spowodować wywołanie skurczów macicy. Osoby, które zażywają leki na nadciśnienie również powinny być ostrożne, gdyż Krwawnik obniża ciśnienie krwi i przez to może nasilić działanie leków. Po stosowaniu Krwawnika na skórę, nie powinniśmy wystawiać się na słońce. Nie zaleca się stosowania Krwawnika u dzieci do 12 roku życia, ponieważ nie posiadamy aż tylu konkretnych informacji i badań odnośnie jego bezpieczeństwa. U Alergików w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek symptomu alergii (wysypka, bóle brzucha, zaczerwienienie, świąd) należy niezwłocznie preparat odstawić.


Krwawnik – skutki uboczne

Używanie ziela krwawnika i jego przetworów w nadmiernych ilościach jest przyczyną zatruć. Objawia się to bólem głowy i lekkim oszołomieniem.


Krwawnik – zastosowanie w kosmetyce

Krwawnik pospolity znalazł swoje zastosowanie również w kosmetyce, stosowany zewnętrznie łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, znacznie przyspiesza gojenie i regeneruje uszkodzony naskórek. Działa bakteriobójczo i antyseptycznie, co skutecznie pomaga zabezpieczyć ranę przed ponownym zainfekowaniem. Substancje czynne zawarte w roślinie poprawiają kondycję skóry, działają odmładzająco, zmniejszają pory, redukują drobne zmarszczki. Co ciekawe Krwawnik w substancjach czynnych posiada Cynk, dlatego jest składnikiem leków oraz kosmetyków, które wspomagają walkę z trądzikiem oraz pomagają okiełznać skórę tłustą. W przypadku występowania problemów skórnych lub trudno gojących się ran można sporządzić maseczkę, napar lub sprawić sobie leczniczą kąpiel.


Krwawnik – ciekawostka

Krwawnik był cenioną rośliną również przez Indian, możemy takie doniesienia znaleźć w książce Pana Łukasza Łuczaja. Indianie używali Krwawnika do sporządzania herbaty, a odwarem natomiast skrapiano nagrzane kamienie, co było prymitywnym odzwierciedleniem naszej obecnej inhalacji lub sauny. Zabieg ten miał na celu zmniejszenie bólu głowy.

Chcesz być bardziej na bieżąco? Zapraszam na swój profil na Facebooku https://www.facebook.com/ziolowasakiewka

Źródła:

INFORMACJE

Moje konto
Kontakt

Przelewy24_logo

Bezpieczne płatności zapewnia bramka Przelewy24

© 2022 Ziołowa Sakiewka | Wdrożenie: Strony Internetowe Konin