No products added!
Napisane przez
Marta Sulmińska
Wrotycz pospolity to wieloletnie ziele rosnące na terenie Polski i całej Europy z rodziny astrowatych. Kwitnie od czerwca do sierpnia i spotkamy go dosłownie wszędzie. Roślina delikatnie mówiąc kontrowersyjna. Wrotycz podzielił ludzi na dwa obozy. Zwolenników, którzy wręcz go uwielbiają, twierdząc że jest złotą rośliną o szerokim wachlarzu zastosowań. Przeciwników, którzy Wrotycz potępiają ze względu na substancje czynne.

Oczywiście mogłabym rzec, że zgadzam się i z jednymi i z drugimi. Mianowicie TAK – Wrotycz jest bardzo drogocenną rośliną leczniczą oraz TAK – zawiera Tujon, który jest substancją toksyczną.
Sytuację z Tujonem chciałabym od razu wyjaśnić. Tujon jest rozpuszczalny w alkoholach, tłuszczach
i eterze, a w wodzie jest nierozpuszczalny.
Poza tym sytuacje związane z zatruciem Tujonem związane są głównie z nadmiernym spożywaniem produktów posiadających w swoim składzie tą substancję (olejki, alkohol)lub po prostu z przedawkowaniem dawki leczniczej.
Więcej informacji o Tujonie znajdziecie u Pana dr Henryka Różańskiego https://rozanski.li/223/thujon-tujon-w-ziolach/
Tu nie sposób pominąć słów Paracelsusa, z którymi zgadzam się w 100%.
„Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną,
bo tylko dawka czyni truciznę”.
- Wrotycz pospolity – co zbieramy?
- Wrotycz pospolity – jak działa?
- Wrotycz pospolity – substancje czynne
- Wrotycz pospolity – przeciwwskazania
- Wrotycz pospolity – skutki uboczne
- Wrotycz pospolity – jakie owady odstrasza?
- Wrotycz pospolity – ciekawostka
- Źródła
Wrotycz – co zbieramy?
- Ziele,
- Kwiat,
- Liść,
- Owoc.
Liść i Ziele pozyskujemy przed okresem i w trakcie kwitnienia. Kwiat zbieramy w czasie kwitnienia, a Owoc w trakcie dojrzewania. Surowiec pozyskujemy w ciepłe i słoneczne dni. Zbiory suszymy w przewiewnym miejscu.
Wrotycz – jak działa?
- Przeciwzapalne,
- Odkażające (przeciw roztoczom, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciw robacze),
- Przeciwalergiczne,
- Przeciwbólowe,
- Uspokajające,
- Przeciwdepresyjne,
- Rozkurczowe,
- Żółciopędne, żółciotwórcze,
- Reguluje przemianę materii,
- Odtruwające,
- Napotne,
- Zwiększa odporność.
PONADTO
Wrotycz jest dobrym zamiennikiem dla sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych. Zapobiega zastojom krwi, odkładaniu blaszek miażdżycowych w tętnicach i powstawaniu zakrzepów.
Hamuje objawy łuszczycy, wyciągi alkoholowe i octowe leczą zmiany trądzikowe. Przykładanie okładów z tej rośliny pomaga w leczeniu bolesnych ropni. Wrotycz stosuje się również w walce z wszami. Do tego celu należy sporządzić mocny napar z ziela – może być suszone lub świeże. Przed myciem wmasować w skórę głowy powstały preparat, zawinąć głowę ręcznikiem i zostawić taki okład na godzinę. Po upływie określonego czasu skórę głowy i włosy należy dokładnie umyć i wyczesać.
Wrotycz pospolity – substancje czynne
Wrotycz pospolity Liść i Ziele – olejek eteryczny (1,5-2%), lakton seskwiterpenowy, lakton seskwiterpenowy arbosculin, lakton epi-ludowicyna, kwas jabłkowy, kwas winowy, kwas walerianowy, flawonoidy, kwas chlorogenowy, kwas taninowy, lakton – artemoryna, element, kwas kawowy, eupatylinę, seskwiterpeny, fitosterole, lakton seskwiterpenowy rejnozyna, santamarynę.
Wrotycz pospolity Olejek eteryczny – tujon (thujon), chamazulen, tymol, kamfora, borneol, octan borneolu, tujolowy alkohol, 1,8-cyneol, wulgaron A i B, lyratrol, octan lyratrylu, bergamoten, alfa-pinen, alfa-terpinen, kariofilen, chryzantenol, octan chrazantenylu, seskwiterpen – dawanon, kadinen, sabinen.
Wrotycz pospolity – przeciwwskazania
Nie zaleca się podawania Wrotyczu dzieciom, kobietom w ciąży, karmiących piersią, osobom skłonnym do uzależnień, a także alergikom.
Wrotycz pospolity – skutki uboczne
Przedawkowanie objawia się wymiotami, nudnościami, odbijaniem, biegunką, zaczerwienieniem twarzy, zawrotami głowy, kichaniem, wzdęciami, poceniem się oraz częstomoczem. Mogą się rozwinąć halucynacje. W moczu pojawia się krew i białko. Osoby wrażliwe zapadają w śpiączkę, mogą wystąpić zaburzenia akcji serca.
Wrotycz pospolity – jakie owady odstrasza?
- Komary,
- Kleszcze,
- Muchy,
- Meszki,
- Mole,
- Mrówki,
- Pająki.
Wrotycz pospolity – ciekawostka
Wrotycz pospolity jest bardzo cenną rośliną dla Pszczelarzy, ponieważ jest pomocna w walce z Warrozą.
Artykuł ma charakter informacyjny
Źródła
- Książka A. Ożarowski – Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie
- http://www.rozanski.ch/tanacetum.html
- https://rozanski.li/223/thujon-tujon-w-ziolach/
- https://www.plantago-sklep.pl/blog/wrotycz-pospolity/
- https://www.pomagamypszczolom.pl/o-pszczolach/